A taktilis érzékelés a bőrfelületünkkel történő ingerfelvételt, s az azon keresztüli ismeretszerzést jelenti.

Ez így nagyon tudományosan hangzik, de mit is jelent ez köznapi nyelven? Az érintés, a nyomásérzékelés, a fájdalom- vagy hőérzékelés a tárgyak tulajdonságainak megismerése. Bőrünk segítségével érzékeljük a tárgyak formáját, súlyát, hőmérsékletét…

Ez a fajta érzékelés már a méhen belüli életben is kulcsfontosságú, hiszen a kisbaba testét folyamatosan simogatja a kellemesen meleg magzatvíz. ez az első benyomások egyike. Tudtad, hogy ugyanabból a kezdeti sejtcsoportból (csíralemezekből) alakul ki az idegrendszer és a bőr? Talán ezért nyugtat minket, felnőtteket is meg, ha egy meleg, puha dolgot tapintunk, simogatunk. A kisgyermek fejlődése során ugyan más érzékszerveit is bevonja, de legfőképpen tapintással igyekszik felfedezni az őt körülvevő világot. Ezek az ismeretek lesznek az alapjai az ismeretek agyi feldolgozásának, majd egy magasabb szintű gondolkodás kialakulásának.

Teremtsünk hát minél több és változatosabb lehetőséget arra, hogy tapogassanak, tapasztaljanak a gyerekek!

Őszi érzékelődoboz:

Készítsetek ti is egy érzékelődobozt!

Szükségetek lesz egy nagyobb edényre (én egy átlátszó műanyag dobozt díszítettem ki őszi falevelekkel erre a célra).

Én babot töltöttem bele, de lencse, rizs, borsó is tökéletes erre a célra.

Az ősz nagyszerű lehetőségeket kínál arra, hogy kiránduljon egyet a család, keressetek és gyűjtsetek közben őszi kincseket, terméseket…

Ezeket rejtsétek el a babszemek között, a kisebbek játszhatják úgy, hogy csak keresgélnek, tapogatnak a dobozban, a nagyobbakkal én úgy szoktam játszani, hogy egy képsorozatból (amin az elrejtett kincsek képe van) húznak egyet, majd bekötött szemmel kell azt megtalálniuk.

Ha kedvet kaptatok ehhez a játékhoz, ti is készítsetek elezeket a kártyákat úgy, hogy közösen rárajzoljátok egy-egy kártyára a talált kincseket, ez még izgalmasabb is, mint az enyém, amit nyomtattam. 🙂

One Reply to “Mi is az a taktilis érzékelés, és miért olyan fontos?”

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük