Ki ne emlékezne gyermekkorunkból a nagy közös családi társasjátékokra?

Nekem elsőre a Karácsony esti „Gazdálkodj okosan!” maratonok jutottak eszembe, ott kuporogtunk mindannyian a fa alatt a szőnyegen, s volt, hogy olyan hosszúra nyúlt egy-egy kör, hogy késő este berekesztettük a játékot, és csak másnap, kipihenten folytattuk. Mára már felnőttek a gyermekeim, de a társasozás most sem maradhat el szenteste! Igazából ezek a meghitt, közös élmények hoznak közel egymáshoz. Egy-egy felszabadult, örömteli játékra évtizedek múltán is emlékezni fogunk, mi felnőttek és a gyerekeink egyaránt.

Mi az összefüggés a matematika és a társasjátékok között?

A számfogalom kialakításához, a biztonságos, mechanikus számolás elsajátításához nagyon hatékony ez a játék. A társasjátékok elengedhetetlen tartozéka a dobókocka. Eleinte minden egyes dobás után meg szokták számolni a gyerekek a dobókocka adott oldalán a pöttyöket, de minél többet játszanak vele, előbb-utóbb már ránézésre is meg tudják mondani, hogy mennyit mutat a kocka. Megtanulnak a bábuval annyit lépni, ahányat dobtak, közben összehasonlítgatják, ki dobott többet, ki kevesebbet. Megfigyelik, ki van előrébb és ki van hátrább, hány hellyel van előrébb és mennyivel van hátrább a játszótársa. Tapasztalatom szerint sok kisgyereknek okoz problémát a térben és síkban való tájékozódás. Magyarul: ki van előtte, mögötte, mellette, közötte, fent vagy lent, jobbra vagy balra. Lassan azt is megtanulja, mennyit kell ahhoz dobnia, hogy megelőzzön mindenkit, és elsőként érjen a célba. A veszteséget, a kudarcélményt is könnyebb ilyen játékos formában megtanulni, feldolgozni.

Játék közben megtanulják megérteni és alkalmazni a szabályokat. Bizony, ha szükséges, még minket is figyelmeztetnek azok betartására.

Felgyorsult világunkban a türelem, az egymás megvárása is komoly kihívást jelent a gyerekeknek. Ezekkel a játékokkal azt is megtanulják, hogyan kell alkalmazkodni, együttműködni egymással. Az sem utolsó szempont, hogy egyszerre több dologra kell figyelni, követni kell ki dobott, lépett-e a bábujával, jól számolta-e meg a lépéseit, jó helyre lépett-e, „jaj, megelőzött-e vagy még mögöttem áll”, és a szabályokat betartotta-e.

Végül, de nem utolsó sorban a játéktábla kipakolásával a szükséges eszközök (bábuk, kockák, feladatkártyák…) előkészítésével, a játék ideje alatt a szabályok betartásával, majd az összecsomagolással is az iskolára készülünk. Gondoljunk csak bele: ugyanez a folyamat ismétlődik meg majd a padokban. Óra előtt kipakolják a majdani füzeteket, könyveket, ceruzákat, radírt, majd megoldják a tanitónéni által kért feladatokat, majd összepakolják az eszközeiket és készülnek a következő tanórára.

Csatlakozz te is, gyere a januárban induló „ABAKUSZ” tanfolyamra!

4 Replies to “Társasjáték”

  1. Kedves Anita! A „Társasjáték ” bejegyzésben szereplő játékokat esetleg meglehet vásárolni vagy csak atanfolyam keretében elérhetőek?

    1. Kedves Ágnes!
      Ezek a játékok csak a tanfolyam keretében elérhetőek, de hamarosan készülök egy nagyobb tavaszi játékcsomaggal, abban lesznek hasonló játékok!

      1. Köszönöm szépen! Gratulálok a fantasztikus játékokhoz, és a gyönyörű, esztétikus kivitelezéshez!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük